Rekrutacja do przedszkola
Udział przedszkolaków z Mydłowa w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”- etap jesienno – zimowy
Grupa dzieci 3, 4 i 5 - letnich w roku szkolnym 2023/2024 brała udział w XII edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” – etapie jesienno – zimowym. Podczas trwania tego projektu przeprowadzono z dziećmi pogadankę na temat jedzenia słodyczy. Dzięki pogadance dzieci dowiedziały się, że pożywienie zawiera różne składniki i nie wszystkie z nich są odpowiednie dla ich zdrowia. Zaprezentowano dzieciom piramidę zdrowia. Dzieci omawiały poszczególne piętra piramidy.
Przeprowadzono z dziećmi rozmowę na temat zdrowych posiłków, a następnie dzieci przystąpiły do konkursu na najlepszy rysunek pierwszego śniadania.
Podczas zajęć wykorzystano następujące zabawy ruchowe: „Znajdź swój domek”, „Kosmiczny wyścig”, „Turkusowa drużyna”, „Sprytny ogrodnik”, „Jaki to sport”?
Dzieci przystąpiły do konkursu pt. „Najciekawsze zabawy w przedszkolu”. Konkurs był poprzedzony rozmową, gdzie dzieci miały możliwość wypowiedzenia w co i czym najbardziej lubią bawić się w przedszkolu.
Na zakończenie trwania projektu rodzice przedszkolaków zostali zapoznani z dokonaniami swoich dzieci – pracami plastycznymi.
Projekt realizowany był pod kierunkiem nauczyciela przedszkola – pani Anny Majsak.
Uczniowie z Mydłowa dokarmiają zwierzęta zimą
11 luty to obchodzony corocznie Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. W związku z tym uczennice należące do szkolnego koła LOP przygotowały apel w dniu 08.02.2024 r. pod kierunkiem nauczyciela – pani Beaty Prokop, aby przypomnieć społeczności szkolnej o tym, dlaczego i jak należy dbać zimą o zwierzęta.
Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt, które mają ograniczony dostęp do pożywienia oraz wody. Leśnicy wspólnie z myśliwymi oraz wolontariuszami ze szkół i organizacji pozarządowych pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę. I choć zimy w ostatnich latach nie są już tak srogie jak dawniej, mimo to należy pamiętać zarówno o dokarmianiu dzikiej zwierzyny, jak i zadbać o nasze podwórkowe zwierzaki, zwłaszcza psy. Podczas apelu uczniowie dowiedzieli się, jakie zasady obowiązują podczas dokarmiania dzikich zwierząt, ale też czym je dokarmiać, a czego absolutnie nie można im podawać. Zdobyli też wiedzę o tym, jak to robią leśnicy, ile i jakie pokarmy dostarczają w ciągu zimy dzikim zwierzętom.
Ponadto wśród uczniów klas 1-3 przeprowadzono konkurs pod hasłem „Ptaki – zimą dbamy, dokarmiamy”, który zachęcał uczniów do dokarmiania zimujących u nas ptaków wokół swojego domu. Uczniowie dokumentowali swoje działania i przesyłali wychowawcom zdjęcia oraz filmy potwierdzające ich pomoc ptakom w czasie zimy. W efekcie wyłoniono trzech laureatów konkursu i tak:
I miejsce zajęła uczennica klasy trzeciej Maja Podsiadły,
II miejsce zajął uczeń klasy drugiej Bartek Sałata,
III miejsce zajęła uczennica klasy pierwszej Dominika Brodawka.
Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni, otrzymali dyplomy i drobne upominki. Nagrody wręczyła im Pani Dyrektor Dorota Snopek
Występ uczennic z Mydłowa na Zamku Krzyżtopór w Ujeździe podczas spotkania władzy samorządowej z mieszkańcami Miasta i Gminy Iwaniska
Dnia 4 lutego 2024 roku trzy uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej w Mydłowie: Dominika Brodawka z klasy I, Klaudia Kołomańska z klasy VI i Martyna Szemraj z klasy VI wystąpiły podczas spotkania z mieszkańcami, zorganizowanego przez Burmistrza Miasta i Gminy Iwaniska – pana Marka Stańka, Sekretarz Miasta i Gminy Iwaniska – panią Wiesławę Słowik i dyrektor Zamku Krzyżtopór w Ujeździe – panią Elżbietę Charymską.
W czasie spotkania w ruinach pięknego Zamku – perły Miasta i Gminy Iwaniska, wybrzmiały piękne piosenki, które zaprezentowały utalentowane wokalnie uczennice, przygotowane pod kierunkiem nauczyciela – pani Mirosławy Tutak.
Występ uczennic nagrodzony został gromkimi brawami przez licznie zgromadzonych mieszkańców Miasta i Gminy Iwaniska. Otrzymały one również upominki od Burmistrza Miasta i Gminy Iwaniska – pana Marka Stańka.
Szkoła w Mydłowie składa podziękowania organizatorom za zaproszenie i umożliwienie uzdolnionym uczennicom zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych.
Działania profilaktyczne w szkole w Mydłowie
W dniu 29.01.2024 roku klasa VIII zaprezentowała uczniom apel profilaktyczny pt.: „Stop uzależnieniom!”
Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na popularne w Polsce substancje uzależniające. Wśród nich wymieniono: nikotynę, alkohol oraz narkotyki. Bardzo niebezpieczne w obecnych czasach stały się również uzależnienia od komputera, telefonu, Internetu, gier komputerowych i innych urządzeń elektronicznych. Ich nadużywanie wpływa niekorzystnie na układ nerwowy człowieka i może doprowadzić do śmierci. Osoba uzależniona poświęca coraz więcej czasu na wykonywanie swojej ulubionej czynności, zaczyna kłamać, wykonywać ją w ukryciu, żeby uniknąć ewentualnych wyrzutów. Staje się agresywna, zamyka się w swoim świecie i traci kontakt z rzeczywistością. Całe jej życie krąży wokół obiektu uzależnienia, przez co cierpią jej relacje z rodziną i otoczeniem.
Przyznanie się do uzależnienia nie jest proste, bo oznacza przyznanie się do swoich słabości. Dnia 6 lutego 2024 roku obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. W ten dzień uczniowie szkoły zapoznali się również z zasadami bezpieczeństwa w Internecie, poznali strony internetowe z których warto korzystać i które są dla nich bezpieczne. Informacje związane z bezpieczeństwem w Internecie zdobyli również oglądając filmiki edukacyjne.
Nauczycielami odpowiedzialnymi były: Magdalena Chruściel, Katarzyna Szymańska, Weronika Wojnarowska.
Pokaz Historyczny w Publicznej Szkole Podstawowej w Mydłowie
Dnia 1 lutego 2024 roku odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej w Mydłowie pokaz historyczny z prelekcją pod tytułem „Powstanie Styczniowe” przedstawiony przez grupę artystyczną Rekonstrukto. Aktorzy umundurowani i uzbrojeni na wzór „powstańców styczniowych” przedstawili polskie zbrojne zrywy niepodległościowe z XVIII i XIX wieku (Insurekcja Kościuszkowska, Legiony Polskie, Powstanie Listopadowe).
Szczególne miejsce w tym pokazie zajęło Powstanie Styczniowe (1863 – 1864), które było największym polskim zrywem narodowym. Powstanie trwało ok. 19 miesięcy, stoczono podczas jego trwania ponad 1200 bitew i potyczek. Prowadzący pokaz podkreślił, że Polacy mimo niepowodzeń i prześladowań ze strony zaborców zachowali świadomość narodową oraz polską kulturę. Po 123 latach zaborów, Polska odzyskała upragnioną wolność. Dlatego dziś możemy cieszyć się niepodległą ojczyzną. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w pokazie: wcielali się w role kosynierów, zesłańców na Sybir, walczyli na szable i kosy, ćwiczyli musztrę oraz strzelali z dubeltówek i sztucerów. Żywa lekcja historii była atrakcyjna i angażująca oraz cieszyła się dużym zainteresowaniem zebranych uczniów.