Dnia 14 czerwca 2024 roku grupa 44 uczniów z klas IV – VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Mydłowie uczestniczyła w wycieczce szkolnej do Zwierzyńca i Zamościa. Uczniom w charakterze opiekunów towarzyszyli nauczyciele: Mirosława Tutak, Mariola Bednarska - Pasieka, Magdalena Chruściel, Teresa Szymańska, Anna Maj. Organizatorem wycieczki była Barbara Herezy.
W Zwierzyńcu uczestnicy wycieczki spotkali się z przewodnikiem i rozpoczęli spacer po miasteczku, podczas którego odwiedzili Przytulisko Krasnoludków – cztery miniaturowe domki z detalicznym miniaturkowym wystrojem wnętrz. Domki powstały na kanwie bajek autorstwa pisarki Lusi Ogińskiej, stoją w gałęziach drzew przy budynku Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego. Następnie zobaczyli barokowy „Kościół na Wodzie” p.w. św. Jana Nepomucena, klasycystyczne zabudowania zarządu Ordynacji Zamojskiej, Pałac Plenipotenta z XIX wieku oraz browar z 1806 roku.
Kolejnym etapem wycieczki był Zamość, który został założony w 1580 roku przez kanclerza, hetmana Jana Zamoyskiego i jest przykładem idealnego miasta renesansowego, w którym każdy element ma swoje znaczenie i harmonijnie łączy się z resztą. Miasto zaprojektował włoski architekt Bernardo Morando. W 1992 roku Miasto Zamość zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
W Zamościu zwiedzili Katedrę Zamojską, ufundowaną przez założyciela miasta Jana Zamoyskiego. Jej wymiary wynoszą 45 m długości i 30 m szerokości. Nawiązują one do wymiarów ówczesnego Zamościa i są równe jego 15 – krotnemu pomniejszeniu. Świątynia stała się mauzoleum rodowym Zamoyskich.
Dalej zatrzymali się na Rynku Wielkim, nad którym góruje Ratusz z charakterystycznymi, wachlarzowymi schodami i 52 metrową wieżą zegarową. Zobaczyli urzekające Kamienice Ormiańskie i stare kamieniczki ozdobione przez attyki, stiuki, fryzy, motywy roślinne i zwierzęce oraz kartusze herbowe dawnych rodów. Przez stare arkady weszli do podcieni, gdzie mogli poczuć atmosferę, idealnego renesansowego miasta.
Zabytki, które jeszcze zwiedzili to: Rynek Wodny, Rynek Solny, Pomnik Jana Zamoyskiego, Pałac Zamoyskich, Synagoga i gmach słynnej Akademii Zamojskiej.
Odwiedzili także Muzeum Broni i Fortyfikacji „Arsenał”, w którym oglądali wiele cennych eksponatów, m.in. broń palną z różnych epok, zbroje rycerskie, a także sztandary i mundury wojskowe. Wystawa składa się z kilku sal tematycznych, poświęconych historii polskiego oręża, militariom z różnych epok oraz tradycjom rycerskim. Wielkie zainteresowanie wzbudziły pojazdy bojowe. W muzeum była także możliwość obejrzenia projekcji multimedialnej: „Historia twierdzy i miasta Zamość”. „Duch przewodnik” – Jan Mallet – Malletski, ostatni fortyfikator zamojskiej twierdzy wprowadził wszystkich w klimat epoki oraz wyjaśnił ideę założenia Zamościa jako renesansowego miasta – twierdzy.
Ciekawą atrakcją wycieczki była przejażdżka po Zamościu czerwonymi melexami z audio przewodnikiem i oglądanie pozostałości fortyfikacji, takich jak: stare bastiony, nadszańce, fragmenty kojca, fosa, kurtyny, Rotunda, Brama Lubelska – jedna z najważniejszych bram w obronie miasta.
Ostatnim, ale ważnym punktem wycieczki był pobyt w ZOO i podziwianie różnych gatunków zwierząt, wśród których były małpy, puchacze, lwy, tygrysy, osły, żyrafy, zebry i wiele innych ze wszystkich kontynentów oraz licznych okazów ryb, gadów i ptaków. Wycieczkowicze przekonali się, że ogród zoologiczny jest szczególnym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz niezastąpioną skarbnicą wiedzy przyrodniczej.
Program wycieczki był bogaty w swej treści.
Wyjazd okazał się wspaniałym przeżyciem dla wszystkich jego uczestników, którzy po zakończeniu zwiedzania pełni miłych wrażeń oraz zdobytej wiedzy szczęśliwie wrócili do Mydłowa.